Sprzedaż nieruchomości nie zawsze jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Bez zapoznania się z możliwymi wariantami pośrednictwa lepiej nie podejmować wiążących decyzji, ponieważ – w chwili zmiany postanowienia – trudno będzie wycofać się po podpisaniu umowy. Różnice dotyczące pośrednictwa na prawach wyłączności oraz pośrednictwa otwartego należy przeanalizować, zanim obiekt zostanie wystawiony na sprzedaż.
Co będzie lepsze – jeden agent czy kilku pośredników?
Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż mieszkania, sprzedaż domu lub sprzedaż działki, nieruchomość można powierzyć jednej agencji nieruchomości lub wynająć kilka. Przytoczenie przykładowych faktów pozwoli na wskazanie podstawowych różnic pomiędzy umową na wyłączność a umową otwartą. Najważniejsza z nich dotyczy zaangażowania i podejmowania działań zmierzających do sfinalizowania transakcji.
Your ads will be inserted here by
Easy Plugin for AdSense.
Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.
O ile jeden agent jest w stanie wziąć na siebie całkowitą odpowiedzialność za powierzone mu zadanie, o tyle w przypadku powierzenia sprzedaży nieruchomości kliku agentom może dojść do sytuacji, że tak naprawdę żaden z nich nie będzie przywiązywał wagi do przyswojenia sobie konkretnych informacji dotyczących mieszkania, domu czy działki. Warto jednocześnie zaznaczyć, że mogą nie podjąć kroków, których celem byłoby rozreklamowanie informacji o tym, że taka nieruchomość jest do nabycia.
Rodzaj pośrednictwa a stopień zaangażowania agentów?
Sprzedaż mieszkania, sprzedaż domu bądź sprzedaż działki jest nierozerwalnie związana z koniecznością podejmowania określonych działań, ponieważ wywierają one niebagatelny wpływ na przebieg transakcji. Wokół sprzedaży musi się coś dziać, powinien następować swobodny przepływ informacji, bo kiedy tego zabraknie, trudno będzie mówić o szybkim sfinalizowaniu przedsięwzięcia.
Agent, który zawarł umowę otwartą, posiada do sprzedania co najmniej kilka nieruchomości, a to jest równoznaczne z tym, że nie może poświęcić całego swojego czasu na zajmowanie się jednym zleceniem. Zupełnie inaczej do swoich obowiązków podchodzi agent z ekskluzywną umową, ponieważ podejmie szereg działań – na pewno wykorzysta wszystkie możliwości – żeby jak najszybciej doprowadzić do sprzedaży nieruchomości. Rozreklamuje ją na wszelkie dostępne sposoby poprzez rozesłanie oferty z pięknie wykonanymi zdjęciami przez zawodowego fotografa, może wykonać wirtualny spacer 3D który uatrakcyjni ofertę w oczach przyszłego nabywcy ,a w SM wykona skuteczną reklamę wcześniej wykonanego krótkiego filmu reklamowego. Pośrednik który ma podpisaną umowę „ekskluzywną” popartą wynagrodzeniem na poziomie 5-7% ceny końcowej sprzedaży może też przeprowadzić pełny home staging to znacząco przyśpieszy proces zbycia .
Nieruchomość można porównać do najbliższej osoby – na przykład dziecka. Jest rzeczą oczywistą, że w chwili, kiedy odpowiada za nie więcej niż jeden podmiot, praktycznie pozostaje bez opieki. Tak samo jest ze sprzedażą mieszkania, domu czy działki. Jeden agent będzie posiadał kompleksową wiedzę na temat obiektu i będzie troszczył się o to, żeby jak najlepiej go sprzedać, natomiast pośrednik z wieloma zleceniami nie zawsze będzie w stanie przekazać właściwe informacje, a co więcej, jego wiedza może być nie do końca precyzyjna. Na podstawie przedstawionych argumentów można zdecydowanie stwierdzić, że umowa na wyłączność dla sprzedającego nieruchomość jest korzystniejsza.